OD DOMA DO BASTE SLJEZOVE BOJE
Obavezno je za dodati cinjenicu da su za izgradnju doma dali prilog svi poznati i manje vise i nepoznati gradjani Banjaluke. Kako bi se reklo dobrovoljni samodoprinos.
U prvoj etapi sagradena je samo velika dvorana u kojoj je bio i prostrani balkon sa velikom i dubokom pozornicom, do tada nepostojecom u Banjaluci. Balkon je, medutim, bio odmah preureden u uredske prostorije, da bi kasnije kada je izvrsena dogradnja Doma, ponovo vracen prvobitnoj funkciji. Tacan datum otvaranja velike dvorane tu negdje pocetkom 1926.
Od otvorenja velike dvorane sa prostranom i dubokom pozornicom, "Hrvatski dom" je postao sredisnje mjesto vecih dogadanja osobito odrzavanja kulturnih priredbi, i ne samo njih.
Zapisnici HPD "Nada" iz kasnijih godina pokazuju da je Odbor drustva godinama morao ulagati velike napore, jer je otplata zajmova koje su zajednicki podizala sva hrvatska drustva u Banjaluci, na kraju spala na "Nadu", kojoj je to bilo dodatno opterecenje jer su potrebe brojno velikog drustva, zahtijevale sredstva za dovrsenje doma, i za uredenje prostrane baste sa pratecim objektima.
U Banjaluci dom sa bastom pamte generacije mnogobrojnih Banjalucana, jer su u njima proveli mnoge ugodne sate na zabavama i plesu, za pravo na mnogobrojnim priredbama odrzanim u njoj, a bilo je mnogo nezaboravnih priredbi sa svjetskim imenima poput nenadmasnog sahiste Aljehina.
Hrvatski kulturni dom nakon izgradnje 1926. godine
Dom je poslije Drugog svjetskog rata i kratkotrajnog koristenja od strane Hrvatskog kulturnog drustva "Napredak", postao dom Jugoslovenske narodne armije.
Mnogi od nas klinaca bas pred domom JNA je naucilo voziti bicikl.
Starija raja je dolazila na ples u bastu bila je i bibljoteka otvorena na spratu i velika kino sala. Za nas djecu bio je to dozivljaj dobiti paket od Deda Mraza u kino sali doma JNA.
I sve je to tako lijepo bilo do katasrofalnog zemljotresa 1969 kad je Dom pretrpio velika ostecenja i da bi se pristupilo sanaciji porusili su kino salu do temelja. Nikad vise nije izgradjena.
Poslije izgradnje novog doma armije u zgradu su se uselile mnoge omladinske organizacije iskren da budem ne sjecam se vise kojih, ali znam da je basta uveliko proradila i svirke i plesovi su ponovo pokrenuti. Cak je i basta dobila jedan lijep i simpatican naziv "Basta sljezove boje".

Dom JNA je bio ovdje sve dok nije sagradjen novi 1978. godine
BASTA SLJEZOVE BOJE
I sve tako bi lijepo do dolazka tih tzv. "demokratskih promjena".
Dodje rat nesta baste useli se policija i nastadose hapsenja i tortura gradjana u podrumima zgrade. Mnogi Banjalucani su i proklinjali tu zgradu starog Hrvaskog doma i sve ono sto se u njoj desavalo od 92. do 95. godine
Zgrada Hvatskog doma pa doma JNA pa Baste sljezove boje u kojoj su u periodu 1992 do 1995 banjalucani bili muceni i prebijani.